Tarihçe

 • 1905Toastmasters Yolculuğu


  Toastmasters, Ralph C. Smedley'in ABD'nin Bloomington,IL şehrinde çalıştığı YMCA derneğinde konuşma kulüpleri dizisi olarak başladı. Resmi bir dernek olacak kadar büyümeden önce ilk Toastmasters toplantısı 24 Mart 1905'te yapıldı.
 • 1924Toastmaster'ın Kuruluşu

  22 Ekim 1924'te Santa Ana, Kalifornya’daki YMCA binasında bugün halen Klüp No:1 olarak adlındırılan Toastmasters Klübü ilk toplantı gerçekleşmiş. Bunu bugün Toastmasters International’in resmi kuruluş hikayenin başlangıç nokta olarak görüyoruz. Kısa süre içeresinde Ralph Smedley'nin Toastmasters kulüpleri hakkında çok insanlar konuşmaya başlamış ve benzeyen organizasyonaları kendi şehirlerde talep etmeye başladılar. Smedley, aldığı pek çok mektup, talep ve soruyu yanıtlamak için iki kitap yazdı: "Konuşma Kılavuzları" ve "Topluluk Önünde Konuşma İçin 10 Ders".
 • 1928 Telif Hakları

  25 Ekim 1928'te, 'Toastmasters Kulübü'nün telif haklarını ve marka hakları kaydedilmiş oldu.
 • 1930 Britanya Kolümbiya'sında İlk Kulüp

  1930'da Kanada'nın British Columbia kentinde bir kulüp dahil olmak üzere yaklaşık 30 Toastmaster kulübü kuruldu. Genişleme, Amerika Birleşik Devletleri dışına yansıyacak yeni kurulan derneğin adı Toastmasters International oldu. 1930'da Kanada'nın British Columbia kentinde bir kulüp dahil olmak üzere yaklaşık 30 Toastmaster kulübü kuruldu. Genişleme, Amerika Birleşik Devletleri dışına yansıyacak 1932’de yeni kurulan derneğin adı Toastmasters International oldu.
 • 1941Smedley Yönetime Geri Dönüyor

  1941'de Toastmasters'a daha fazla vakit ayırmak için YMCA Sekreteri görevinden ayrılmıştı. II. Dünya Savaşı yılları boyunca Toastmasters'ı küçük bir ofisten yönetti. Savaş sona erdiğinde, Ted Blanding'in yeni sekreter olarak seçilmesiyle, Smedley'in yerini doldurulmuş ve hayatının geri kalanında Eğitim Direktörü olarak ve aynı zamanda da Yönetim Kurulu'nun daimi üyesi olarak kalmıştır.
 • 1962Toastmasters International'ın Büyümesi

  Güney Kaliforniya'da bir kaç kiralık ofis alanı, birinci Toastmasters kulübünün bir araya geldiği YMCA'dan çok uzak olmayan, Santa Ana'daki ilk Dünya Merkez Binası binasına taşınan 1962 yılına kadar Toastmasters International'ın merkezi olarak görev yapıyordu.
 • 1965Kurucu Hayatını Kaybetti

  Ralph C. Smedley, 1965 yılında hayatını kaybetti
 • 1970 İlk Kadın Üye

  1970 yılında Toastmasters International, ilk kadın üye Helen Blanchard'ı Homer Blanchard adıyla kabul etti. 1973'te Toastmasters resmen kadın kabul etmeye başladı ve 1985'te Helen, Toastmaster'in ilk kadın uluslararası cumhurbaşkanı oldu.
 • 1996 Türkiye'deki İlk Toastmasters

  Türkiye’deki Toastmasters faaliyetleri 20 Mart 1996 Ankara Toastmasters’in resmi kuruluş ile birlikte başanmış oldu. Ankara Toastmasters uzun süre boyunca ülkemizde tek klüp olarak faaliyetlerini devam etti.
 • 2007 İstanbul'da Bir Kulüp

  18 Mayıs 2007 Istanbul Toastmasters ülkemizde ikinci klübü olarak faaliyetleri başladı ve onu takiben ülkemizde klüp kuruluşları hızlı bir şekilde devam etti.

Tarihi geride bırakın,Bir Kulübe Katılın!